Select Page

Dodjela Oskara – pogledajte listu pobjednika po kategorijama

Dodjela Oskara – pogledajte listu pobjednika po kategorijama

U nedjelju, 4. marta, sve oči filmskog svijeta bile su uprte u Dolby teatar u Holivudu (Los Anđeles), gdje je počela 90. ceremonija dodjele Oskara.

Uvod u ovogodišnji događaj napravio je domaćin programa Jimmy Kimmel kome je jedna od glavnih tema bila, očekivano, Harvey Weinstein i sada već čuvena afera vezana za zlostavljanje žena u svijetu filma, ali i generalno… Posle 15-ak minuta, počela je i dodjela Akademijinih godišnjih filmskih nagrada. Ovo su dobitnici:

Best Picture (Najbolji film)

Najvažniju ovogodišnju filmsku nagradu, Oskara za najbolji film dobio je film “The Shape of Water (Oblik vode)”. Ovaj film je na IMDB ocijenjen sa 7.7, a na Rotten Tomatoes sa 92%.

CALL ME BY YOUR NAME

DARKEST HOUR

THE SHAPE OF WATER

DUNKIRK

GET OUT

LADY BIRD

PHANTOM THREAD

THE POST

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI


Directing (Najbolji režiser)

Oskara za najboljeg režisera dobio je Meksikanac Guillermo del Toro za film “The Shape of Water”.

Cristopher Nolan – “Dunkirk”

Jordan Peele – “Get Out”

Guillermo del Toro – “The Shape of Water” 

Greta Gerwig – “Lady Bird”

Paul Thomas Anderson – “Phantom Thread”


Actor in a Leading Role (Najbolja muška glavna uloga)

Oskara za najbolju mušku glavnu ulogu je dobio Gary Oldman za svoju fenomenalnu izvedbu Winstona Churchilla u filmu “Darkest Hour”.

Daniel-Day Lewis – “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya – “Get Out”

Gary Oldman – “Darkest Hour”

Denzel Washington – “Roman J. Israel, Esq.”

Timothee Chalamet – “Call Me by Your Name”


Actress in a Leading Role (Najbolja glavna ženska uloga)

Oskara za najbolju glavnu žensku ulogu dobila je fenomenalna Frances McDormand za svoju ulogu u filmu “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”. Njen pobjednički govor je vjerovatno i najupečatljiviji momenat ovogodišnje dodjele Oskara.

Sally Hawkins – “The Shape of Water”

Frances McDormand – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Margot Robbie – “I, Tonya”

Meryl Streep – “The Post”

Saoirse Ronan za “Lady Bird”


Actor in a Supporting Role (Najbolja sporedna muška uloga)

Oskara za najbolju sporednu mušku ulogu dobio je Sam Rockwell za ulogu policajca u “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”.

Cristopher Plummer – “All the Money in the World”

Richard Jenkins – “The Shape of Water”

Woody Harrelson – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Sam Rockwell – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Willem Defoe – “The Florida Project”


Best supporting actress (Najbolja sporedna ženska uloga)

Oskara za najbolju sporednu žensku ulogu dobila je Allison Janey za svoju ulogu u filmu “I, Tonya”.

Laurie Metcalf za “Lady Bird”

Lesley Manville za “Phantom Thread”

Mary J. Bilge za “Mudbound”

Alisson Janney za “I, Tonya”

Octavia Spencer za “The Shape of Water”


Writing – original screenplay (Originalni scenario)

Oskar za najbolji originalni scenario dobio je indie film “Get Out” i scenarista (a ujedno i režiser) Jordan Peele.

Get Out

Lady Bird

The Big Sick

The Shape Of Water

Three Billboards outside Ebbing, Missouri


Writing – adapted Screenplay (Prilagođeni scenario)

Oskar za najbolji prilagođeni scenario dobio je film “Call Me by Your Name” i scenarista James Ivory.

Call Me by Your Name

Logan

Molly's Game

The Disaster Artist

Mudboud


Cinematography (Najbolja fotografija)

Oskara za najbolju fotografiju konačno je, posle 13 prethodnih nominacija, dobio Roger Deakins za “Blade Runner 2049”.

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

Blade Runner 2049

The Shape of Water


Visual Effects (Najbolji vizuelni efekti)

Oskara za najbolje vizuelne efekte takođe je dobio film “Blade Runner 2049”.

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes


Costume design (Najbolja kostimografija)

Oskara za najbolju kostimografiju dobio je film koji se bavi upravo “izradom kostima” – “Phantom Thread” i Mark Bridges.

Beauty and the Beast

Darkest Hour

The Shape of the Water

Phantom Thread

Victoria & Abdul


Production Design (Najbolja scenografija)

Oskara za najbolju scenografiju dobio je film “The Shape of the Water”.

Dunkirk

Darkest Hour

The Shape of the Water

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049


Make-up and hairstyling (Najbolja šminka)

Oskara za najbolju šminku dobio je film “Darkest Hour” sa fokusom na nevjerovatno preuređivanje Gary Oldmana u Winstona Churchilla (dobio Oskara za najbolju glavnu mušku ulogu). 🙂

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder


Film Editing (Najbolja montaža)

Oskara za najbolju montažu dobio je film “Dunkirk” – Lee Smith.

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards outside Ebbing, Missouri


Sound Editing (Najbolja montaža zvuka)

Oskara za najbolju montažu zvuka dobio je takođe film “Dunkirk” – Richard King i Alex Gibson.

Dunkirk

Baby Driver

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi


Sound Mixing (Najbolji zvuk)

Oskara za najbolji zvuk dobio je niko drugi do opet – “Dunkirk”.

Baby Driver

Dunkirk

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi


Animated Feature Film (Najbolji animirani film)

Oskara za najbolji animirani film dobio je simpatični “Coco” – Lee Unkrich i Darla K. Anderson

Ferdinand

Loving Vincent

Coco

The Boss Baby

The Breadwinner


Short film – animated (Najbolji kratkometražni animirani film)

Oskara za najbolji kratkometražni animirani film dobio je “Dear Basketball” – nagradu primio legendarni košarkaš Kobe Bryant. 🙂


Documentary – short film (Najbolji kratkometražni dokumentarac)

Oskara za najbolji kratkometražni dokumentarac dobio je Frank Stiefel za “Heaven is a Traffic Jam on the 405“.


Documentary – feature (Najbolji dokumentarac)

Oskara za najbolji dokumentarac dobili su Bryan Fogel i Dan Cogan za “Icarus”, dokumentarac o sportskom dopingu.

Icarus

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Strong Island

Last Men in Allepo


Foreign-Language Film (Najbolji strani film)

Oskara za najbolji strani film dobila je država Čile za film “Una Mujer Fantastica (Fantastična žena)”.

“On Body and Soul” – Mađarska

“Loveless” – Rusija

“Una Mujer Fantastica” – Čile

“The Insult” – Liban

“The Square” – Švedska


Short Film – live action (Najbolji kratkometražni igrani film)

Oskara za najbolji kratkometražni igrani film dobili su Chris Overton i Rachel Shenton za “The Silent Child”.


MUSIC – ORIGINAL SCORE (NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA)

Oskara za najbolju filmsku muziku dobio je Alexandre Desplat za “The Shape of Water”.

Hans Zimmer – “Dunkirk”

Johnny Greenwood – “Phantom Thread”

Alexandre Desplat – “The Shape of Water”

Carter Burwell – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

John Williams – “Star Wars: The Last Jedi”


MUSIC – ORIGINAL SONG (NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA)

Oskara za najbolju originalnu pjesmu u filmovima dobili su Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez za pjesmu “Remember me” iz animiranog filma “Coco” (i on dobio Oskara za najbolji animirani film). 🙂

Mistery of Love – Call me by Your Name

Stand up for Something – Marshall

Mighty River – Mudbound

This is me – The Greatest Showman

Remember me – Coco


Lako se može donijeti zaključak da je “pobjednik” (iako ne potpuni) 90. dodjele Oskara film “The Shape of Water”, koji je dobio 4 Oskara: najbolji film, najbolji režiser, najbolja muzika i najbolja scenografija. 🙂

About The Author

Osim (očigledno) filmova i serija, jako volim i pratim sve vezano za marketing (pogotovo digitalni, kojim se i bavim), globalne političke trendove i fudbal (pogotovo Juventus). Osim na Kokice.me, moje "umotvorine" na razne teme možete pronaći i na Digitalizuj.me. :)

Leave a reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *